DZIEŃ OTWARTY UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO odbędzie się 22 marca 2024 r. w godz. 9.00-15.00 w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie.
Program wydarzenia
AULA DUŻA A, parter
Pomimo ogromnego postępu, jaki poczyniła medycyna w poszukiwaniu aktywnych metod terapii chorób i ich objawów, badania dowodzą, że nieaktywne metody lecznicze – tzw. placebo (np. tabletki z cukru, zastrzyki soli fizjologicznej czy pozorowane operacje chirurgiczne) mogą nie tylko być efektywne, ale czasem wręcz ich skuteczność dorównuje aktywnym interwencjom medycznym, jak ma to miejsce np. w przypadku bólu czy depresji. Wykład odpowie na pytanie, jak to jest możliwe, że placebo działa i wywołuje jak najbardziej realne skutki dla zdrowia. Omówione zostaną wyniki badań dowodzących, że działania placebo uczymy się – zarówno w wyniku własnego doświadczenia (warunkowanie klasyczne i sprawcze), jak i pośrednio, obserwując reakcje innych osób (uczenie się przez obserwację) albo w inny sposób uzyskując informacje o działaniu placebo (sugestie słowne).
Racjonalnie zbilansowana dieta stanowi podstawę odpowiednio funkcjonującego organizmu. To, co dostarczamy wraz z pożywieniem buduje nasz organizm, wpływa na reakcje biochemiczne zachodzące w jego wnętrzu. Dlatego dieta ma istotne znaczenie dla funkcjonowania naszego mózgu. W jaki sposób komponować posiłki aby zapewniły nam prawidłową pracę mózgu a tym samy przyczyniały się do lepszych wyników w nauce? Jak jeść aby lepiej się uczyć? Co to jest "brain food"? Tego i wiele więcej dowiesz się na wykładzie.
Nie bez powodu sztuczna inteligencja zyskała miano czwartej rewolucji przemysłowej. Ale jak właściwie zdefiniować inteligencję i czy komputer myśli w sposób podobny do człowieka? Skąd algorytm wie, że na obrazie „widzi” kota? Czy maszyna może być świadoma i mieć wolną wolę? Czy może być do nas uprzedzona? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas wykładu. Spotkanie będzie też okazją do zapoznania się z nowym kierunkiem w ofercie Wydziału Matematyki i Informatyki. A kierunek ten to właśnie Sztuczna Inteligencja.
AULA DUŻA B, parter
Prezentacje i spotkania:
AULA DUŻA A, parter
Prezentacje:
Prezentacje:
AULA ŚREDNIA B, parter
Prezentacje:
AULA MAŁA, parter
Prezentacje:
DODATKOWE WYDARZENIA NA WYDZIAŁACH
WYDZIAŁ POLONISTYKI zaprasza na oprowadzanie po budynkach Wydziału (ul. Gołębia 14-20 i Grodzka 64). Uczestnicy spaceru wejdą do historycznych budynków uniwersyteckich w samym centrum Krakowa, zobaczą, jak wygląda dzień studenta Wydziału, poznają naukowców i przedstawicieli kół naukowych, którzy opowiedzą, jak różnymi tematami interesuje się współczesna polonistyka. W programie: spotkania informacyjne dla przyszłych studentów kierunków prowadzonych przez Wydział i dodatkowe niespodzianki. Początek: godz. 12:30 (zbiórka pod Auditorium Maximum UJ). Szczegóły na facebook.com/polonistyka.uj
WYDZIAŁ FILOLOGICZNY - W ramach Dnia Otwartego zapraszamy kandydatów do aktywności na Wydziale Filologicznym. W programie m.in.: wykłady otwarte, spotkania ze studentami konkretnych kierunków i pracownikami, warsztaty językowe (np. lekcja języka węgierskiego, warszaty języka ukraińskiego i języka szwedzkiego), a także: warsztaty tańca, pisma runicznego i creative writing, prezentacje, zabawy, quizy, konkurs z nagrodammi, itp. Miejsce: Collegium Paderevianum (al. Mickiewicza 9, 9b, Kraków). Szczegóły na stronie wydziału filg.uj.edu.pl
WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ zaprasza wszystkich kandydatów do odwiedzin w godz. 13:00-16:00 (ul. Łojasiewicza 4, Kraków). W programie:
WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU UJ CM - Dzień Otwarty wydziału odbędzie się w budynku głównym Wydziału na ul. Michałowskiego 12 oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej (CIEM) na ul. Medycznej 7. W programie m.in. wykłady i pokazy z różnych specjalności w dziedzinie nauk o zdrowiu: pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, elektroradiologii, ratownictwa medycznego, zdrowia publicznego i zarządzania w ochronie zdrowia oraz spotkania z społecznością akademicką.
MUZEUM UJ COLLEGIUM MAIUS zaprasza uczestników Dnia Otwartego na odkrywanie historii uczelni na wiele sposobów: zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, warsztaty plastyczne i gra planszowa "Gaudeamus! Zbuduj średniowieczny uniwersytet". Ul. Jagiellońska 15, Kraków. Szczegóły wkrótce na stronie Muzeum.