Dzień Otwarty odbędzie się 27 kwietnia przy ul. Szewskiej 50/51 we Wrocławiu.
W tym roku przypada 50. rocznica utworzenia wrocławskich studiów kulturoznawczych. Pośród różnych wydarzeń związanych z tym jubileuszem organizujemy cykl spotkań „Patio absolwentów”. Rozmawiać będziemy z naszymi dawnymi studentami, którzy zajmują się działalnością kulturotwórczą – literaturą, sztukami wizualnymi, ale też z osobami prowadzącymi instytucje kultury.
Pod koniec kwietnia dyskutować będziemy z pisarkami i pisarzami związanymi z kulturoznawstwem. Będzie to Dzień Otwarty Kulturoznawstwa. Jeśli chcecie więc dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym kierunku, dołączcie koniecznie i przekonajcie się, czego możecie nauczyć się przy Szewskiej 50/51.
Wielu z dawnych studentów z sukcesem uprawia literaturę: prozę, poezję, dramat, reportaż…, a czasem wszystkie gatunki naraz. 27.04 zapraszamy na patio przy Szewskiej 50/51 na spotkanie z poetką Iloną Witkowską (m.in. Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius” za debiut „Splendida realta”, nominacja do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej) oraz z poetą, prozaikiem, dramaturgiem Filipem Zawadą (finalista Nagrody Literackiej Nike, nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius czy Nagrody Literackiej Gdyni).
Nie będzie to tylko kolejne spotkanie pisarskie, lecz wyjątkowa rozmowa o kulturoznawczych pożytkach dla twórczości literackiej, o doświadczeniu studiowania, o uczeniu się własnego oryginalnego języka czy o sieciach towarzyskich. Magdalena Barbaruk sięgać będzie do prac magisterskich gości, po latach zapyta Ilonę Witkowską o to „co może czytelnik”, jakie są relacje języka i władzy, a Filipa Zawadę o niesłabnący fenomen komiksu. Korzystając z metaforycznego pytania Zawady z ostatniej powieści „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” zapyta „Jak dojrzewają muchomory?”.
Czy kulturoznawstwo pomaga dobrze pisać?
Czy kulturoznawstwo uczy rozpoznawać dobrą literaturę?
Czy kulturoznawstwo uczy kreować oraz promować trendy literackie?
Jak piszą kulturoznawcy?