2017-09-29

BIOLODZY OTWIERAJĄ DRZWI

W piątek 29 września odbędzie się Dzień Otwarty na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Impreza odbędzie się po raz czwarty. Program wydarzenia obejmuje m.in. krótkie wykłady poświęcone ciału człowieka: różnorodność mikroorganizmów zamieszkujących nasz organizm omówi dr hab. Grażyna Dąbrowska; do świata roślin żyjących w ekstremalnych warunkach zaprosi dr hab. Agnieszka Piernik; tajemnice regulacji ekspresji genów wyjaśni dr hab. Janusz Niedojadło. Niezwykle ciekawie zapowiada się także wykład, na którym dr hab. Jarosław Tyburski, prof. UMK opowie jak radzi sobie każdy żywy organizm z wolnymi rodnikami, które powstają pod wpływem różnych czynników środowiska.

Odwiedzający Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UMK będą mogli wziąć udział w pokazowych studenckich zajęciach laboratoryjnych z różnorodnych dziedzin biologii: zobaczyć komórki drożdży i dowiedzieć się jaką rolę spełniają w badaniach molekularnych, obejrzeć symbionty bakteryjne i grzybowe w tkankach roślinnych oraz mikroorganizmy zaangażowane w ich rozkład, ocenić wrażliwość porostów na zanieczyszczenia środowiska, czy zajrzeć do wnętrza kwiatu i zobaczyć wzrost łagiewki pyłkowej. Dla pasjonatów świata zwierząt organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty umożliwiające poznanie architektury wnętrza gniazda pszczoły miodnej i jej zachowań, spotkanie poświęcone różnym gatunkom zwierząt bezkręgowych zamieszkujących zbiorniki wodne i ich wpływowi na środowisko oraz znaczenie dla człowieka etc. Będzie można również przyjrzeć się z bliska czaszkom różnych kręgowców. Dla osób, które chciałyby zgłębić tajemnice własnego organizmu, zaprezentowane zostaną możliwości i sposoby badań człowieka żywego oraz szczątków ludzkich jako źródła wiedzy o ewolucji oraz życiu i śmierci człowieka. Ponadto naukowcy z WBiOŚ UMK pokażą jak oznaczać grupy krwi w układzie AB0 i Rh.

Nie zabraknie również pokazów najnowszych technik wykorzystywanych w biotechnologii i badaniach molekularnych: biologicznej metody syntezy nanocząstek srebra, PCR jako narzędzia do oznaczaniu ekspresji genów, elektroforezy używanej do rozdziału oraz identyfikowania fragmentów DNA, analizy zawartości cukrów i białek w różnych produktach spożywczych oraz zastosowania markerów molekularnych w diagnostyce i opracowywania nowych form terapii nowotworów.

Dodatkowo w holu budynku głównego WBiOŚ UMK będzie można obejrzeć inscenizację "Rana prawdę Tobie powie" przygotowaną przez studentów kierunku biologia sądowa. Poza tym dla zwiedzających będą udostępnione wybrane kolekcje zwierząt z Muzeum Przyrodniczego oraz roślin z kultur in vitro i ze Szklarni Wydziału.

Początek imprezy o godz. 10:00 w Audytorium Darwina w siedzibie Wydziału przy ul. Lwowskiej 1 w Toruniu. Gości przywita prodziekan Wydziału ds. studenckich dr hab. Adriana Szmidt-Jaworska, prof. UMK. Później (o godz. 10:15) informacje o ofercie Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska przedstawi dr hab. Alina Trejgell z Katedry Fizjologii Roslin i Biotechnologii UMK. Wykłady i pokazy wystartują ok. godz. 10:30. Szczegóły na FB WBiOŚ.


data ostatniej modyfikacji: 2017-09-28 13:13:46
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni
boks_do_przegl__du_uczelni_220x300.jpg
nowe_media_220x300.jpg
agh_pl_220_300.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura WSB w Poznaniu

Nauka języka za granicą
EF_220.jpg
 
Polityka Prywatności