2016-03-15

Dzień z psychokryminalistyką w Uniwersytecie SWPS w Katowicach

Uniwersytet SWPS zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dzień z psychokryminalistyką, który odbędzie się 15 marca 2016 roku w siedzibie uczelni przy ul. Techników 9 w Katowicach. Wstęp wolny po wcześniejszym wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.

Czego można dowiedzieć się na kierunku psychokryminalistyka? Na czym rzeczywiście polega zawód detektywa? Jakie cechy osobowościowe ma psychopata? Tego typu kwestie poruszymy podczas „Dnia z psychokryminalistyką″, który odbędzie się 15 marca 2016 r. na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS. Zapraszamy na spotkania z wykładowcami i praktykami zawodu, którzy rozwieją wątpliwości i przedstawią nowy wymiar studiowania na naszej uczelni. Wykłady i warsztaty kierunejmy do wszytskich osób zainteresowanych kierunkiem psychokryminalistyka: uczniów, studentów, absolwentów i osób aktywnych zawodowo. Dzień z kierunkiem to także świetna okazja dla uczniów i pozostałych gości do zwiedzania Uniwersytetu SWPS i uzyskania odpowiedzi na wszystkie pytania, które pojawiają się w związku z niedaleką studencką przyszłością. Wstęp bezpłatny, po uprzednim wypełnieniu formularza zgłoszeniowego

Harmonogram Dnia z psychokryminalistyką

 • 8.00-8.30 – rejestracja uczniów wraz z nauczycielami
 • 8.30 – powitanie uczestników przez Dziekan Wydziału
 • 9.00 – wykład I – „Psychopatia wśród seryjnych morderców″, prof. Daniel Boduszek

Określenie „psychopata” najczęściej przywodzi na myśl seryjnych zabójców albo przerażające postaci z filmów, jak Hannibal Lecter z „Milczenia owiec”, Jigsaw – twórca morderczych gier z filmu „Piła”, Dexter Morgan – bezwzględny morderca, który zaspokaja swojego „Mrocznego Pasażera”, pustosząc ulice Miami. Każdy z nas zna choć jednego z tych niebezpiecznych psychopatycznych seryjnych morderców, egocentrycznych, okrutnych, brutalnych, bez wyrzutów sumienia, wyrachowanych i pozbawionych ludzkich uczuć.

Jednakże część z tych domysłów to fikcja. Pojawia się zatem szereg pytań: Kim jest prawdziwy psychopata? Czy każdy psychopata to przestępca? Kiedy i w jaki sposób można zidentyfikować psychopatę? Podczas wykładu na te pytania będzie odpowiadać Profesor Daniel Boduszek, psycholog kryminalny, który prowadzi badania naukowe wśród więźniów na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Pakistanie, Tanzanii, Polsce i na Karaibach.

 • 10.00 – wykład II – „Modus operandi sprawców″, dr Bogdan Lach

Modus operandi czyli sposób działania sprawcy, to jedno z tych pojęć w kryminalistyce, które wykorzystywane jest niemal od początku istnienia tej nauki. W czasach współczesnych podkreśla się znaczenie ustaleń dotyczących sposobu działania sprawcy lub sprawców przy tworzeniu wersji kryminalistycznych oraz w procesie tworzenia profili psychokryminalistycznych. Na ich podstawie dokonuje się łączenia postępowań według kryterium popełniania ich przez tę sama osobę, czy też typowania sprawców.

W trakcie wykładu zostanie poruszona problematyka wpływu czynników wewnętrznych do których należą: osobowość sprawcy, motywacja sprawcy, jego wiedza i wykształcenie, fizyczne predyspozycje sprawcy oraz jego przekonania i zasady oraz zewnętrznych: zachowanie się pokrzywdzonego, konieczność dostosowania się do zachowań innych osób, warunki atmosferyczne oraz konieczność dostosowania się do topografii terenu, na sposób dokonywania przestępstw.

 • 11.00-11.30 – przerwa kawowa
 • 11.30-13.00 – warsztaty, cz. I do wyboru
 • „Jak badać ślady kryminalistyczne, czyli o warsztacie detektywa″, dr Joanna Stojer-Polańska

Co to jest ślad? Czy wszystkie ślady widać? Jak zabezpieczyć ślady linii papilarnych? Jak badać zapach? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas warsztatów. Celem warsztatu jest zapoznanie Uczestników z rodzajami śladów kryminalistycznych oraz sposobami ich ujawniania oraz zabezpieczania. Tematyka śladów kryminalistycznych zostanie przedstawiona na konkretnych sprawach kryminalnych z uwzględnieniem głośnych spraw karnych. Przedstawione zostaną zarówno ślady, które widoczne są od razu, jak i ślady, których ujawnienie i zbadanie jest dużo bardziej skomplikowane.

 • „Światłowodem do sprawcy″, Alicja Dobrowolska, studentka psychokryminalistyki (KN Criminal Cases)

W dobie internetu, telefonów i tabletów, cyberprzestępczość jest zjawiskiem ciągle narastającym stopniowo zyskującym na znaczeniu w policyjnych statystykach. Jeszcze kilka lat temu, naszym największym zmartwieniem przy użytkowaniu komputerów było złapanie wirusa.

 • „Ile warte jest Twoje życie? – Mordercy na zlecenie″, Tymoteusz Kubala, student psychokryminalistyki (KN Criminal Cases)

Podczas warsztatu postaramy się przybliżyć wam, specyfikę zawodowego zabójcy, zakres oraz sposób jego działania. Powiemy też o cenach, i sposobach wynajęcia „filmowego” hitmana, oraz dominujących cechach jego osobowości. Dowiecie się również jak prezentują się statystyki zabójstw wykonywanych na zlecenie oraz jakie metody stosowane są najczęściej.

 • „Mity i stereotypy na temat negocjacji policyjnych″, mgr Karolina Sikora-Knez i studentka Natalia Różyc (KN Criminal Cases)

Powszechnie uważa się, że negocjacje to pewien proces komunikacji, który ma na celu rozwiązanie kryzysowej sytuacji, ale czy  we współczesnym świecie nie jest to zbyt wąskie rozumienie zagadnienia negocjacyjnego? Zapraszamy na warsztat, gdzie dowiedzą się Państwo jakie są podstawowe założenia procesu negocjacyjnego.

 • 13.00-13.30 – brunch
 • 13.30-15.00 warsztaty, cz. II do wyboru:
 • „Granica normy i zaburzeń w zachowaniach przestępców. Analiza przypadków″, studenci psychologii Aleksandra Żyłkowska i Tomasz Wojtas (KN Criminal Cases)

Podczas warsztatu odpowiemy na pytanie kim jest sprawca przestępstwa, jakie motywy mogą nim kierować, dlaczego popełnia określony czyn i jakie uczucia mu towarzyszą. Prześledzimy dwa przypadki i bieg ich zdarzeń, a także ocenimy czy sprawca kwalifikuje się na miano przestępcy czy niewinnego.

Poruszymy temat rodzajów norm w zakresie zdrowia psychicznego. Odpowiemy na pytanie: w jaki sposób można sobie poradzić z przestępcami, którzy popełniają czyny na tle seksualnym i kiedy czyn jest zaburzeniem psychicznym, a kiedy przestępstwem?

 • „Portret pamięciowy″, dr Joanna Kabzińska

Portret pamięciowy znany był kryminalistyce już pod koniec XIX wieku i mimo upływu czasu wciąż jest wykorzystywany przez policje na całym świecie w tych sprawach, w których organy ścigania nie znają tożsamości sprawcy zdarzenia. Po dziś dzień zdarza się, że portrety pamięciowe publikowane są w środkach masowego przekazu z nadzieją, że osoby, które znają sprawcę, rozpoznają go w stworzonym wizerunku. Portrety towarzyszą również policjantom prowadzącym poszukiwania sprawcy.

Portret pamięciowy w potocznym rozumieniu utożsamiany jest z wykonanym metodą rysunkową lub przy pomocy komputera wizerunkiem twarzy sprawcy. Pod pojęciem tym ukrywa się jednak nie tylko obraz, ale również opis słowny tzw. rysopis. Celem warsztatu będzie nabycie umiejętności prawidłowego konstruowania rysopisów oraz poznanie tajemnic portretu obrazowego – metod jego wykonywania oraz procesu tworzenia. Uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w rolę naocznych świadków przestępstwa i przekonać się jak trudnym zadaniem jest stworzenie portretu pamięciowego – zarówno w formie rysopisu, jak i portretu obrazowego.

 • Gra edukacyjna pt. „Morderstwo w Bibliotece”, studenci Koła Naukowego (KN Criminal Cases)

Gra edukacyjna adresowana jest do uczniów szkół średnich, kandydatów na studia psychokryminalistyczne i osób szukających mocnych wrażeń. Celem zabawy jest zapoznanie graczy z uczelnią, rozkładem jej pomieszczeń  i funkcjonowaniem biur. Zadanie uczestników polega na wykryciu kto zamordował bibliotekarkę, a także na skompletowaniu wszystkich elementów portretu pamięciowego mordercy.

Gra składa się z 10 punktów zatrzymań (etapów). Na każdym z etapów na graczy czeka jakieś zadanie. Za poprawne jego zrealizowanie otrzymują fragment zdjęcia mordercy. Wszystkie etapy zabawy  i  kolejność ich wykonywania zaznaczone są na komplecie 3 mapek, które dostaje na początku gry każda z drużyn. Każda mapka odpowiada jednemu piętru budynku. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza skompletuje wszystkie elementy zdjęcia mordercy i zgłosi się do Strefy Studenta.

 • „Możliwości identyfikacji osób, jakie daje kryminalistyka″, inż. Zbigniew Szachnitowski

Kryminalistyka jest nauką, która bada sposoby i środki dokonywania przestępstw, a także stara się przyczynić do ustalenia i ujęcia sprawcy każdego czynu przestępnego. Na temat środków i metod pracy, jakimi ona aktualnie dysponuje krążą już legendy. Bywa też, że obrazy z jej działalności, z jakimi spotykamy się często szczególnie w różnych produkcjach filmowych mijają się z rzeczywistością i prezentowane zdarzenia oraz metody dochodzenia do prawdy nie maja za dużo wspólnego z kryminalistyczną praktyką.

Dlatego autor niniejszego opracowania spróbuje przedstawić za pomocą zrozumiałego języka i szeregu ciekawych fotografii, co kryje się za codzienną praktyką kryminalistyczną, i jakie rządzą w niej reguły ze szczególnym uwzględnieniem śladów znajdujących się na miejscach zdarzeń o charakterze kryminalnym. Słuchacze poznają zatem podstawowe rodzaje śladów kryminalistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które pozwalają na podjęcie badań zmierzających do identyfikacji indywidulnej uczestników przestępstw. Istotnym zagadnieniem będzie również omówienie swoistych cech każdego z tego rodzaju śladów, które czynią je unikatowe i zezwalają na wskazanie konkretnego osobnika z wielomilionowej populacji ludzkiej. W trakcie wykładu zostaną też przybliżone niektóre podstawowe metody ujawniania śladów daktyloskopijnych, biologicznych i zapachowych oraz odtwarzania wyglądu osób, a także wyjaśnione zostaną ważne pojęcia towarzyszące pracy kryminalistyków, jak "7 złotych pytań", "corpus delicti" czy "modus operandi", aby móc je zapamiętać w sposób trwały.

 • 15.00 – oficjalne zakończenie, wspólne zdjęcie i wręczenie certyfikatów.

O Uniwersytecie SWPS


data ostatniej modyfikacji: 2016-01-29 10:49:38
Komentarze

Aktualizacje proszę przesyłać na 


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności