21-23.03.2017

Dni otwarte Dziennikarstwa i komunikacji społecznej w UPJPII

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II zaprasza na dni otwarte Dziennikarstwa i komunikacji społecznej, które odbędą się 21, 22 i 23 marca w siedzibie uczelni przy ul. Franciszkańskiej 1 w Krakowie.

PROGRAM:

  • 10.00-10.25: przywitanie i prezentacja Instytutu, ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
  • 10.25-10.30: organizacja zwiedzania w grupach Akademickiego Centrum Medialnego
  • 10.30-11.00: Telewizja JP2TV, dr Paulina Guzik, red. Bernadeta Cich, dr Jolanta Niewińska
  • 11.00-11.30: Radio Bonus. red. Paweł Sołtysik, red. Dominika Baraniec
  • 11.30-12.00: Edukacyjne Laboratorium Mediów Społecznościowych, dr hab. Krzysztof Gurba
  • 12.00-12.30: Laboratorium Grafiki Medialnej, mgr Dawid Kaczmarczyk
  • 12.30-13.00: Laboratorium Fotograficzne, red. Barbara Pajchert

Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Publicznej na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie:

Wydział Nauk Społecznych przyciąga w mury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rzesze młodych ludzi. Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznych nie ma sobie pod tym względem równych. Nowe specjalności to np. technologia komunikowania i grafika medialna oraz komunikowanie promocyjno - wizerunkowe - reklama, branding, public relations.

Instytut otrzymał w ostatnim czasie uprawnienia w zakresie doktoryzowania w nowej dyscyplinie naukowej: nauki o mediach.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie jako piąta uczelnia w Polsce uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauk o mediach na Wydziale Nauk Społecznych.

Nasz Uniwersytet dołączył do grona takich uczelni, jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie.

Wniosek o przyznanie tych uprawnień został przygotowany i opracowany pod kierownictwem ks. prof. Michała Drożdża w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII. Otrzymane uprawnienia są owocem wieloletniej pracy, zaangażowania naukowo-dydaktycznego i budowania prestiżu Instytutu w środowisku medioznawczym w Polsce. W ten sposób Uniwersytet Papieski dołączył do grona uczelni zaangażowanych w kształcenie kadry naukowej w zakresie nowatorskiej, atrakcyjnej i dynamicznie rozwijającej się dyscypliny nauki o mediach i komunikacji społecznej oraz umacniania tożsamości tej dyscypliny.

Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów wydała tę ważną dla przyszłości Uniwersytetu decyzję, doceniając tym samym potencjał badawczy, postępujący rozwój kadry naukowej, modernizację infrastruktury uczelni oraz zaangażowanie dydaktyczne Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, który w ostatniej dekadzie wykształcił ponad tysiąc adeptów dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Dla wielu absolwentów decyzja Centralnej Komisji jest szansą dalszego rozwoju naukowego na kolejnym poziomie kształcenia.

Otrzymanie tych uprawnień spowodowało tym samym włączenie naszego uniwersytetu do grona tych uczelni, które decydują o kształcie dynamicznie rozwijającej się dyscypliny, jaką są nauki o mediach.

IDiKS stał się Instytutem specjalizującym się w zakresie etyki i aksjologii mediów i komunikacji społecznej, stąd doceniani są jego pracownicy naukowi: w skład Komisji Medioznawczej PAU weszli trzej jego pracownicy - ks. dr hab. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu, prof. dr hab. Kazimierz Wolny - Zmorzyński oraz dr Klaudia Cymanow - Sosin, którą powołano także w skład rady programowej Polskiego Radia, Rozgłośni w Krakowie. Do Rady Programowej Telewizji Polskiej Oddział w Krakowie powołano ks. Michała Drożdża oraz dra hab. Krzysztofa Gurbę. Ks. Michał Drożdż został także w ostatnim czasie mianowany delegatem biskupa tarnowskiego ds. mediów.

Ponadto Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej podpisał umowę o współpracy medialnej z Telewizją Polską Oddział w Krakowie, co usankcjonowało sprawdzone już wspólne działania, które na dobre rozpoczęły się będąc bardzo widocznymi na antenie TVP podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Efektami tej współpracy był również 11 odcinkowy cykl "Wielkie Nieba", jako część programu "Między Niebem i Ziemią", realizowany przez naszych studentów, a nadawany w I programie Telewizji Polskiej. Właśnie program "Wielkie Nieba" został dostrzeżony przez jury i wyróżniony w kategorii najlepszy program publicystyczny w 24. Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP.

Ten sam Instytut podpisał także umowę o współpracy medialnej z TBC Project Sp. z o.o. w Krakowie (spółka dysponująca profesjonalną kadrą grafików, specjalistów z zakresu public relations oraz nowoczesną infrastrukturą medialną), a rok akademicki zakończył podpisaniem umowy o współpracy medialnej z Diecezją Tarnowską.

Studenci IDiKS UPJPII są laureatami najwyższych nagród w konkursie filmowym "Moje ŚDM", którego organizatorami byli: archidiecezja krakowska, wojewoda małopolski i Telewizja Polska.

Główna nagroda, wyjazd na Światowe Dni Młodzieży 2019 w Panamie, trafiła do Jakuba Stoszka, studenta dziennikarstwa i komunikacji społecznej UPJPII, którego praca została nagrodzona m.in. za umiejętne uchwycenie emocji i przeżyć pielgrzymów uczestniczących w spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

Drugie miejsce zajął Łukasz Krasny, również student dziennikarstwa i komunikacji społecznej UPJPII, którego jury doceniło m.in. za wysoką jakość przekazu i dostosowanie formy do treści. Będzie miał możliwość zrealizowania reportażu na antenie TVP 3 Kraków.

Studenci UPJPII nie tylko biorą udział w konkursach, ale sami je organizują. Te zyskują coraz większą rangę i dawno wyszły poza mury uczelni. Przykładem niechaj będzie "Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Barta Zdunka". Konkurs ten nieprzerwanie od kilku lat cieszy się popularnością i przyciąga uwagę wielu młodych ludzi.

Dni Otwarte organizowane przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJP2 cieszą się ogromnym zainteresowaniem młodzieży szkół licealnych, zarówno z Krakowa, jak Nowego Targu, Sosnowca czy Chrzanowa. W czasie pięcioletniej współpracy, określonej umowami patronatu akademickiego, lub wynikającymi z zainteresowania nauczycieli i uczniów, gościliśmy także osoby z Częstochowy, Kielc, Tarnowa czy Dębicy, swój udział zapowiedzieli licealiści z Jarosławia. Czekamy na kolejne zgłoszenia i zapraszamy do udziału w Dniu Otwartym IDiKS.


data ostatniej modyfikacji: 2018-02-20 11:17:42
Komentarze

Aktualizacje proszę przesyłać na 


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności