2015-12-04

Dzień z prawem i psychologią w Uniwersytecie SWPS w Poznaniu

Czego można się spodziewać na studiach prawniczych? Jakie dylematy moralne stoją przed adwokatami? Czy hejtowanie podlega pod paragraf prawa karnego? Jak asertywnie bronić swoich praw? Jak zarządzać stresem? Czym jest kreatywność? Na te i szereg innych pytań będziesz mógł znaleźć odpowiedź podczas „Dnia z prawem″ i „Dnia z psychologią″, które odbędą się na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS już 4 grudnia 2015 r. od godz. 10.30.

Stając przed dylematem wyboru studiów, często padają pytania o przyszłość zawodu i możliwość znalezienia pracy. Prawo i psychologia to kierunki, które otwierają wiele dróg, choć często traktowane są jako niedostępne i trudne. Czy opinia przekazywana od lat ma faktyczne odbicie? Zapraszamy na spotkania z wykładowcami i praktykami zawodu, którzy rozwieją wątpliwości i przedstawią nowy wymiar studiowania na naszej Uczelni. Wykłady i warsztaty kierujemy do młodzieży ponadgimnazjalnej. Dzień z kierunkami to także świetna okazją dla uczniów do zwiedzania naszej uczelni i uzyskania odpowiedzi na wszystkie pytania, które pojawiają się w związku z niedaleką studencką przyszłością.

4 grudnia br. odbędzie się również spotkanie z Michałem Pozdałem, które organizowane jest w ramach poznańskiej Strefy Młodzieży. Tematyka wykładu jest poświęcona "Profilaktyce zaburzeń lękowych w okresie dorastania". Wstęp wolny, po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego

Dzień z prawem, godz. 10.30-11.30

  • Wykład "Zawód prawnika - praca, rzemiosło czy sztuka?″, sala 201

Jakich cech warto poszukać u siebie, aby odpowiedzieć na pytanie: czy studia prawnicze są właściwym wyborem? Jakie możliwości stają przed absolwentem prawa? Czego można się spodziewać po studiach na kierunku prawo? Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Czarneckim - praktykującym adwokatem, zarządzającym firmą prawniczą oraz wykładowcą Uniwersytetu SWPS.

Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć na pytania, które najczęściej stawiają sobie osoby, które planują rozpoczęcie studiów prawniczych. Skonfrontujemy wyobrażenia i rzeczywistość, przedstawimy możliwości, czekające na absolwentów.

O prowadzącym: Marcin Czarnecki - adwokat, partner zarządzający w Kancelarii LC LEGAL. Zajmuje się przede wszystkim obsługą prawną przedsiębiorców. Posiada szerokie doświadczenie w zakresie opracowywania koncepcji oraz wdrażania niestandardowych rozwiązań prawnych. Wykładowca akademicki. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Warsztaty równoległe, godz. 11.45-12.45

  • Cienka granica wolności słowa, sala 307

Czy umiemy rozróżniać obrażanie od hejtowania? Jakie mogą być konsekwencje wulgarnego komentowania? Czy zakaz hejtowania i trollowania to współczesna cenzura Internetu? Spotkanie z adwokatem Piotrem Ruszkiewiczem pozwoli odpowiedzieć na pytania, które są ostatnio coraz częściej stawiane przez media i młodych ludzi.

O prowadzącym: Piotr Ruszkiewicz - adwokat, założyciel Spółki Partnerskiej Machyński Ruszkiewicz i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. W trakcie odbywania aplikacji adwokackiej aktywnie uczestniczył w funkcjonowaniu samorządu aplikanckiego przy Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej w Poznaniu. W pracy zajmuje się sprawami związanymi z obsługą prawną podmiotów gospodarczych, jak również prowadzi indywidualne sprawy z zakresu prawa karnego, cywilnego, administracyjnego, handlowego, podatkowego oraz prawa pracy.

  • Dylematy moralne a prawo, sala 312

W jakiej mierze prawnicy stają w swojej praktyce w obliczu dylematów moralnych? Czy często spotykają się z problemem oceny wyborów w sprawach których orzekają, oskarżają czy też prowadzą obronę? Na te pytania będzie odpowiadał dr Rafał Paweł Wierzchosławski. Dylematy moralne, zwane niekiedy sytuacjami bez wyjścia, polegają na konflikcie wyboru między alternatywnymi opcjami działania, które musi zostać podjęte w danym momencie.

Konflikt może dotyczyć wartości, obowiązków, norm moralnych czy też roszczeń osób, których nie jesteśmy w stanie równocześnie respektować. Zapraszamy do dyskusji o etyce i prawie.

O prowadzącym: dr Rafał Wierzchosławski - doktor filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz wykładowca Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się filozofią społeczeństwa oraz filozofią polityki, ogólną metodologią nauk i filozofią nauk społecznych, jak również współczesnymi teoriami socjologicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki: dyskusji we współczesnej filozofii politycznej oraz historii myśli socjologicznej i metodologii socjologii.

  • Czy w Internecie wszystko wolno?, sala 313

Muzyka, filmy, książki, dokumenty to materiały, które możemy w bardzo prosty sposób w znaleźć w Internecie. Wymiana i powszechny dostęp do źródeł to postulaty, które często łączą się z chęcią bezpłatnego korzystania z zasobów. Czy istnieje "prawo Internetu"? Czym jest prawo autorskie i dlaczego jest ono ważne dla każdego użytkownika?

Czy jeżeli mogę ściągać, kopiować, udostępniać to czy zawsze moje działania są legalne? Na te i szereg innych pytań będzie odpowiadał radca prawny Wojciech Szymczak podczas spotkania poświęconego zagadnieniom praw obowiązujących w sieci.

O prowadzącym: Wojciech Szymczak - radca prawny, współpracownik w Kancelarii Prawne Media. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, w szczególności w jego nowoczesnych aspektach. Ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie piastował funkcję Prezesa Koła Naukowego Prawa Nowych Technologii "Hi-Tech Law", udzielał się społecznie w Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej oraz organizacyjnie jako starosta.

Dzień z psychologią

Warsztaty równoległe, godz. 11.00-12.30

  • Mam prawo do... - jak asertywnie bronić swoich praw?, sala 303

Asertywność jest jedną z umiejętności społecznych pomagających człowiekowi funkcjonować w relacjach z innymi. Polega na stanowczym choć nieinwazyjnym i nie agresywnym egzekwowaniu swoich praw, przy równoczesnym poszanowaniu praw innych ludzi. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się czym jest asertywność i jak się ma do uległości i agresji, jak bronić swoich racji, by nie ranić innych, jak radzić sobie z krytyką i… jak krytykować, oraz jak skutecznie odmawiać i nadal być lubianym.

O prowadzącym: dr Agnieszka Mościcka-Teske - psycholożka, psychoterapeutka, trenerka umiejętności psychologicznych i biegła sądowa, powoływana jako ekspert w sprawach o mobbing i molestowanie seksualne w miejscu pracy. Zajmuje się problematyką stresu i sposobów radzenia sobie z nim, z uwzględnieniem czynników indywidualnych i środowiskowych, które chronią człowieka przed negatywnymi skutkami stresu. Tworzy, współtworzy i realizuje programy szkoleniowe i edukacyjne z zakresu rozwijania umiejętności społecznych (komunikowania się, asertywności, funkcjonowania w grupie), sposobów radzenia sobie ze stresem, oraz radzenia sobie z agresją, mobbingiem, molestowaniem seksualnym i dyskryminacją w miejscu pracy. W poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej, psychologii zdrowia i psychologii pracy.

  • Narty, wrak, tynk, kret? KREATYWNE myślenie!, sala 309

Ile jeszcze słów znajdziesz w tym jednym słowie? Ten warsztat to coś więcej niż ta popularna zabawa. Jest on okazją do uruchomienia kreatywnego myślenia oraz poszukiwania twórczych rozwiązań różnych sytuacji problemowych w atmosferze zabawy.

Dr Anna Kubiak - psycholożka, adiunkt w Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Od siedmiu lat pracuje również jako psycholog w szkole podstawowej i gimnazjum. Prowadzi warsztaty z zakresu komunikacji, radzenia sobie ze stresem, rozwoju osobistego, efektywnego uczenia się oraz twórczego myślenia. Ukończyła Kurs Podstawowy Psychoterapii Systemowej prowadzony przez Wielkopolskie Towarzystwo Terapii Systemowej, Studium Umiejętności Pracy z Grupą prowadzone przez Pracownię Psychologiczną "Spotkanie″ rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz liczne kursy i szkolenia z zakresu komunikacji, mediacji i rozwiązywania konfliktów oraz przeciwdziałania agresji i przemocy.

  • Z psychologią na zdrowie. Jak zarządzać stresem i zachować dobre samopoczucie,  sala 311

Czy choć raz w życiu czułaś/czułeś się zestresowany? Czy ten stan zwiększał twoją efektywność w realizowanych zadaniach czy też paraliżował działania? Jak reagujesz na stres (twoje ciało) i jak z nim sobie radzisz (formy działania)? Wreszcie, co najważniejsze, czy energię związaną ze stresem można wykorzystać? Podczas warsztatów postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Spotkanie będzie w poświęcone zarządzaniu stresem. Zajmiemy się także wpływem stresu na jakość naszego życia, w tym zdrowia. Postaramy sie znaleźć miejsce jakie zajmuje stres w życiu każdego z nas, a także odszukać miejsce jakie powinien zajmować. Trochę wiedzy, sporo dyskusji i dużo pracy twórczej.

O prowadzącym: dr n. hum. Mateusz Zatorski - psycholog zdrowia. Zainteresowania obejmują problematykę pamięci, psychologię twórczości, psychologię narracyjnego konstruowania poznawczej reprezentacji rzeczywistości, poznawcze i emocjonalne konsekwencje refleksyjności, a także mechanizmy radzenia sobie z chorobą. Prowadzi zajęcia z interwencji kryzysowej.

Spotkanie psychologiczne, godz. 13.00 do 14.30, sala 004

  • Profilaktyka zaburzeń lękowych w okresie dorastania

Czy choć raz w życiu czułaś/ czułeś się zestresowany? Czy ten stan zwiększał twoją efektywność w realizowanych zadaniach czy też paraliżował działania? Jak reagujesz na stres (twoje ciało) i jak z nim sobie radzisz (formy działania)? Wreszcie, co najważniejsze, czy energię związaną ze stresem można wykorzystać?

Podczas warsztatów postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania. Spotkanie będzie w poświęcone zarządzaniu stresem. Zajmiemy się także wpływem stresu na jakość naszego życia, w tym zdrowia. Postaramy sie znaleźć miejsce jakie zajmuje stres w życiu każdego z nas, a także odszukać miejsce jakie powinien zajmować. Trochę wiedzy, sporo dyskusji i dużo pracy twórczej.

O prowadzącym: Michał Pozdał - psychoterapeuta, seksuolog, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Pracuje z młodymi osobami, które przeżywają różnego rodzaju trudności okresu dorastania a także ich rodzinami. Od pięciu lat prowadzi Spotkania Psychologiczne w Strefie Młodzieży. Odpowiada na listy czytelników w młodzieżowym magazynie "Bravo″.

Jak wziąć udział?

Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w dniach z kierunkiem i Strefie Młodzieży proszone są o wypełnienie formularza

O Uniwersytecie SWPS w Poznaniu



data ostatniej modyfikacji: 2015-11-27 08:07:06
Komentarze

Aktualizacje proszę przesyłać na 


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności