2015-09-12

Drzwi otwarte Uniwersytetu SWPS w Katowicach

Psychologia a może Psychokryminalistyka? Podczas Drzwi Otwartych Uniwersytetu SWPS, które odbędą się 12 września 2015 r. uczestnicy będą mieli okazję nie tylko poznać ofertę uczelni i jej infrastrukturę, ale również szczegółowe zasady rekrutacji, systemy stypendialne dla kandydatów oraz programy wymiany międzynarodowej. Wszystkich zainteresowanych uczelnia zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach i wykładach oraz rozmowy z wykładowcami i studentami reprezentującymi poszczególne kierunki studiów. Wstęp wolny, po uprzednim wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.

Drzwi Otwarte Uniwersytetu SWPS rozpoczną się o godz. 11.00. Do dyspozycji kandydatów będzie Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Katowicach Uniwersytetu SWPS - prof. Katarzyna Popiołek oraz pracownicy i studenci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie zadawane pytania.

Lista kierunków studiów w Katowicach

Poza kwestiami związanymi z przyszłym studiowaniem, od godziny 12.00 zainteresowani kandydaci będą mogli wziąć udział w tzw. SWPS Tour, czyli zwiedzaniu uczelni. Studenci Uniwersytetu SWPS zaprezentują sale, laboratoria, sprzęt, będący stałymi elementami uczelnianej infrastruktury. Kandydaci będą mogli zapoznać się również z miejscami, w których chętnie spędzają czas nasi podopieczni.

Program Drzwi Otwartych

  • 11.00 - spotkanie z władzami uczelni (aula)
  • 11.15 - wykład pt. "Trudne czasy dla bliskich związków",
    - prowadzenie: Dziekan Wydziału - dr hab. Katarzyna Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS (aula)
  • 12.00 - SWPS Tour
  • 12.30 - warsztat nr 1 pt. "Automotywacja - jak mobilizować się do działania?"
    - prowadzenie: mgr Beata Wolfigiel (sala 204)
  • 12.30 - Gra edukacyjna "Morderstwo w Bibliotece"
    - prowadzenie: studenci Psychokryminalistyki Uniwersytetu SWPS, start: Biblioteka WZ w Katowicach
  • 13.30 - warsztat nr 2 pt. "Zaginięcia - ciemna liczba zabójstw"
    - prowadzenie: dr Bogdan Lach (sala 204)
  • 14.30 - podsumowanie projektu INKLA prowadzonego przez studentów Uniwersytetu SWPS (sala 204)

Wykład pt. "Trudne czasy dla bliskich związków"

Rzeczywistość jest coraz bardziej płynna, zmienna. Młodzi ludzie nie mają pewności, co będą robić, gdzie mieszkać czy pracować za kilka lat. Brak im poczucia bezpieczeństwa. Małżeństwo zaczyna budzić lęk jako ten rodzaj stabilizacji, który zamyka inne drogi życiowe, odbiera wolność. Dlatego młodzi ludzie coraz częściej wybierają luźniejsze rodzaje związków, które nie łączą się z poczuciem, że to decyzja raz na zawsze.

O prowadzącej

dr hab. Katarzyna Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS - psycholog, dziekan katowickiego wydziału SWPS. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki relacji międzyludzkich w bliskich związkach, sposobów udzielania pomocy i wsparcia, zachowań w sytuacjach kryzysowych. Prowadzi badania nad percepcją czasu i jej konsekwencjami. Lubi przekładać wiedzę naukową na język praktyki: prowadzi działalność popularyzatorską i szkoleniową. Jako katowiczanka angażuje się w sprawy ważne dla Śląska i jego mieszkańców ("wszędzie jej pełno", jak mówią przyjaciele) - jest współzałożycielką Fundacji Pomocy "Gniazdo", a także Instytutu Współczesnego Miasta. Stale współpracuje z mediami, w których jako psycholog komentuje wydarzenia, działa też w teatrze, prowadząc autorskie warsztaty psychologiczne z widzami.

Warsztat pt. "Automotywacja - jak mobilizować się do działania?"

Czy często zdarza się, że odkładasz swoje działania na później? Czy zamiast uczyć się, znajdujesz tysiące wymówek, żeby tego nie robić? Czy masz dość na samą myśl o tym, ile jeszcze pracy przed Tobą? Jak napisał Szekspir: "Wina... nie w naszych gwiazdach, lecz w nas samych″ - tam też znajdziesz klucz do tego, co Cię zniechęca, a co motywuje. Uczestnicy treningu będą odkrywać indywidualne sposoby motywowania siebie oraz poznają sposoby na wprowadzanie skutecznych zmian w swoje życie. Trening prowadzony na podstawie własnej książki "Automotywacja. Odkryj w sobie siłę do działania!″.

O prowadzącej

Beata Wolfigiel - psycholog, akredytowany coach ICF, trenerka. Od 2004 r. właścicielka firmy szkoleniowo-doradczej "Entuzja", której nazwa pochodzi od entuzjazmu do pracy. Wykładowca akademicki studiów dziennych i zaocznych oraz kierownik studiów podyplomowych "Rozwój potencjału pracowników - psychologia pozytywna" w Uniwersytecie SWPS Katowice. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej, członek ICF Polska i ICF Global oraz Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. Współautorka książki "Automotywacja. Odkryj w sobie siłę do działania!″.

Gra edukacyjna pt. "Morderstwo w Bibliotece"

Gra edukacyjna adresowana jest do uczniów szkół średnich, kandydatów na studia psychokryminalistyczne i osób szukających mocnych wrażeń. Celem zabawy jest zapoznanie graczy z uczelnią, rozkładem jej pomieszczeń i funkcjonowaniem biur. Zadanie uczestników polega na wykryciu kto zamordował bibliotekarkę, a także na skompletowaniu wszystkich elementów portretu pamięciowego mordercy.

Gra składa się z 10 punktów zatrzymań (etapów). Na każdym z etapów na graczy czeka jakieś zadanie. Za poprawne jego zrealizowanie otrzymują fragment zdjęcia mordercy. Wszystkie etapy zabawy i kolejność ich wykonywania zaznaczone są na komplecie 3 mapek, które dostaje na początku gry każda z drużyn. Każda mapka odpowiada jednemu piętru budynku. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza skompletuje wszystkie elementy zdjęcia mordercy i zgłosi się do Strefy Studenta. Dla wszystkich biorących udział w grze przewidziano nagrody książkowe.

Warsztat pt. "Zaginięcia - ciemna liczba zabójstw″

Widzimy ich wszędzie. Tak często i w tak wielu miejscach, że nie zwracamy już na nich uwagi. Patrzą na nas z wyblakłych plakatów na przystankach, w sklepach, na słupach ogłoszeniowych, przewijają się przez portale internetowe, spoglądają ze stron gazety. Rocznie w Polsce notowanych jest ok. 15 tysięcy zaginięć.Uczestnicy spotkania dowiedzą się więcej o cechach psychicznych, społecznych i biologicznych, które predestynują określone osoby do roli ofiar, o sposobach zapobiegania przestępstwom przy wykorzystaniu wiedzy dotyczącej tożsamości i cech potencjalnych ofiar oraz o analizie relacji ofiara-porywacz.

O prowadzącym

podinsp. dr Bogdan Lach - radca Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tytuł doktora nauk prawnych uzyskał na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na podstawie pracy poświęconej profilowaniu kryminalistycznemu. Biegły sądowy z zakresu psychologii, specjalista w dziedzinie przestępstw związanych z użyciem przemocy. W latach 1994-1996 funkcjonariusz Służby Więziennej. Od 1996 roku ekspert KWP w Bielsku Białej, a następnie w 1998 roku koordynator Zespołu Psychologów KWP w Katowicach. Od 2005 roku radca w Wydziale Kryminalnym.

W swojej dotychczasowej karierze stworzył ponad 300 profili psychologicznych i kryminalistycznych n/n sprawców różnych kategorii przestępstw. Za swoje osiągnięcia został odznaczony złotym Krzyżem Zasługi oraz Oznaką Zasłużony Policjant. Pierwszy profiler policyjny rozwijający swoją metodę profilowania od 1996 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autor dwóch książek z zakresu psychologii śledczej i kryminalistyki oraz kilkudziesięciu publikacji z zakresu psychologii śledczej w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Projekt INKLA - adresowany jest do uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów i studentek w województwie śląskim. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych to bardzo zróżnicowana grupa zarówno pod względem zainteresowań jak i dostępu do informacji na temat działalności uczelni oraz prowadzonych w nich prac badawczych. Z badań pilotażowych wynika, iż uczniowie znają wyniki badań z dziedzin ścisłych. Mają jednak nikłe pojęcie, co i w jaki sposób badają nauki społeczne. Co więcej uważają, iż badania naukowe prowadzą naukowcy w laboratoriach oderwanych od życia społecznego. Dlatego też pokazanie młodym ludziom, iż sami mogą prowadzić ważne badania partycypacyjne, których wyniki mogą wpłynąć na pozytywną zmianę w ich własnych szkolnych społecznościach wydaje się zasadne.

Jak wziąć udział?

Aby wziąć udział w Drzwiach Otwartych na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego »

Termin i miejsce

  • 12 września 2015 r. godz. 11.00-15.00
  • Wydział Zamiejscowy w Katowicach Uniwersytetu SWPS
    ul. Techników 9

O Uniwersytecie SWPS w Katowicach


data ostatniej modyfikacji: 2015-09-02 12:46:13
Komentarze

Aktualizacje proszę przesyłać na 


Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
 
Polityka Prywatności